fogalomtar

FÅ‘oldal>>

Napelemek típusai>>

Terméklista>>

Ajánlatkérés>>

Kapcsolat>>

Fogalomtár

Napelem cella: A napelem modul legkisebb, tovább már nem osztható egysége, amelyből napfény hatására elektronok lépnek ki. A napelem sorosan és párhuzamosan kapcsolt cellákból áll.

Napelem modul: Nagyobb egység, amelyet sorosan és/vagy párhuzamosan kapcsolt napelemek építenek fel.

Napkollektor: A napsugárzást közvetlenül hőenergiává alakítja.

Off-grid rendszer: Szigetüzemi rendszer vagy más néven Standalone renszer, amelynek fő alkotóelemei a napelem, töltésszabályozó, akkumlátor és inverter. Hálózattól függetlenül működik.

On-grid rendszer: Más néven, hálózatra visszatápláló rendszer fő elemei a napelem, inverter és az ad-vesz mérőóra. Hálózatra kapcsoltan tud csak működni. Működése engedélyköteles.

PV (Photovalatic): technológia, amely a napenergiát közvetlenül villamosenergiává alakítja.

kWp (Wp): A napelem csúcs teljesítménye, 1000W/m2 besugárzáskor és 25C° panelhőmérsékleten. Ezredrésze a Wp; a panelek jellemzésére ez a mértékegység a használatosabb.

kWh: Egy órán át termelt vagy fogyasztott 1000 W energiamennyiség.

MPP: (Maximum power point): maximális teljesitmény érték, ami a napelemekből kivehető, adott környezeti feltételek mellett. Ez a pont az üzem körülmények változásával folyton változik.

MPP tracking: hálozatra kapcsolt inverterek rendelkeznek ezzel funkcióval, folyamatosan figyeli a napelem feszultsegét, áramát es tartja a napelemekből maximalisan kivehető teljesítményt.

Ad-vesz mérőóra: Kétirányú mérésre alkalmas berendezés. Hálózatra visszatápláló rendszer esetén a háztartási fogyasztáson felüli többletenergiát a hálózatba tápláljuk vissza, amelyet az áramszolgáltató átvesz. Az óraleolvasást követÅ‘en a napelem által termelt villamos energia és a hálózatból felvett energia  különbözetét kell fizetünk. Többlettermelés esetén pedig a szolgáltató fizet a háztartásoknak.

Akkumulátor: Olyan berendezés, amelyben az elektromos energiát raktározni tudjuk szigetüzemű rendszerek esetében.

DC feszültség: Másnéven egyenáram, az az energia, amelyet a napelemek képesek előállítani. Az akkumlátorokban is egyenáramot tárolunk, de mivel fogyasztóink váltakozóáramot igényelnek, így a DC feszültséget egy arra alkalmas berendezés, úgynevezett inverter segítségével alakítjuk át háztartási felhasználásra.

AC feszültség: Másnéven váltakozó áram, az az energia, amellyel háztartási berendezéseinket működtetni tudjuk. Mivel a napelem egyenáramot állít elÅ‘, ahhoz hogy felhasználásra alkalmas legyen, egy inverter segítségével  szinuszos váltakozó árammá kell átalakítanunk.

Betáplálási tarifa: Törvény szabályozás által meghatározott egységár, amelyen az áramszolgáltató átveszi a megtermelt energiát.

Töltésvezérlő: Olyan eszköz, amely az akkumlátorok töltését szabályozza, beállítja az optimális töltőáramot és feszültséget és megakadályozza a mélykisülést valamint gondoskodik a túlfeszültség védelméről is. Szigetüzemű rendszereknél szokták alkalmazni.

Diffúz sugárzás (szórt) sugárzás: Az a sugárzás, amikor a napsugár nem közvetlen útvonalon, hanem a légköri részecskéken, felhőkön keresztül többszörször visszaferődés útán éri el a földfelszínt. A szórt sugárzás kisebb teljesítményű energia, mint a közvetlen napfény, azonban a napelemek ezt is tudják hasznosítani.

Direkt (közvetlen) sugárzás: Az a sugárzás, amikor a napsugarak közvetlen úton érik el a földfelszínt, így a napelemet is.

Globális sugárzás - a közvetlen, diffúziós és visszaverődő napsugárzás összege.

Inverter: Egy olyan eszköz amely a napelemek által előállított egyenáramot, szinuszos váltakozó árammá alakítja. Erre azért van szükség, mert háztartási fogyasztóink jellemzően váltakozó áramot használnak fel működésük során. Ezenkívül az inverter ellát még nagyon sok védelmi funkciót is és szinkronban dolgozik a hálózattal.

Megtérülési idő: Az az időtartam, amely alatt a napelem megtermeli a befektetett össeget.

CO2 (széndioxid): 1 m2 napelem 40kg CO2 kibocsátástól mentesíti környezetünket 1 évben.

Dőlésszög: napelem modul síkja és a vízszintes felület által bezárt szög.

Hatásfok: A napelem 1 m2 feluletéből kivehető és a napból ugyanarra a felületre érkező teljesítmény hanyadosa. A ma használt napelemek átlagosan 15% hatásfokúak.

Kristályos napelem: Olyan napelem, amelynek alapanyaga tiszta kristály szilicium. Szerkezeti struktúrájától függően lehet egy kristályos vagy több kristályos.

Bypass (áteresztő) dióda: A napelem cellákkal párhuzamosan kapcsolt dióda, amely alternatív útvonalat biztosít az áramnak a modul árnyékolása esetén.

String: Egymással kapcsolt napelemek stringet alkotnak.

Amorf szilicium napelem: A legolcsóbb és a leggyengébb hatásfokkal rendelkező napelem. Ott alkalmazzák, ahol bőven van rendelkezésre álló felület. Gyártása teljesen eltér a kristályos napelemekétől. A hordozó általában valamilyen üveg.