naplemente                                                             

  FÅ‘oldal>>

  Napelemek típusai>>

  Terméklista>>

  Ajánlatkérés>>

  Kapcsolat>>

     

Find more about Weather in Kecskemét, HU

                                                              

  Szigetüzemű napelemes rendszerek méretezése, működése.


Villamoshálózattal nem rendelkezÅ‘ létesítmények napelemes energiaellátása jól méretezett szigetüzemű napelemes    rendszerben valósulhat meg. NevükbÅ‘l is adódik, hogy önmagukban, önállóan működnek, ellentétben a hálózatra visszatáplált napelemes rendszerekkel, melyek működéséhez elengedhetetlen a közüzemi villamoshálózat. Ilyen módon például tanyák, lakóautók, hajók áramellátása is megoldható.

                                               

Hogy működik a gyakorlatban ez az autonóm rendszer?

Szigetüzemű napelemes rendszerek esetében csak annyi energia áll rendelkezésünkre, amennyit megtermeltünk magunknak.  A napelemes rendszer által megtermelt energiát akkumlátorokban kell tárolnunk és onnan is tudjuk felhasználni. A napelemet az akkumulátorral egy töltésvezérlÅ‘ egység köti össze, amelynek feladata az akkumulátorok szabályozott töltése, és megóvása a túlfeszültségtÅ‘l és a mélykisüléstÅ‘l. Az akkumulátor segítségével akkor is elláthatjuk árammal villamos fogyasztóinkat, amikor a napelemek éppen nem termelnek. A napelemes rendszerek elemeit méretezni kell az adott létesítmény villamosenergia igényeinek megfelelÅ‘en, ezáltal optimális teljesítmény hozható létre.


Milyen alkalmazási területek lehetségesek?

Fontos kimelni, hogy szigetüzemű napelemes rendszereket inkább ott érdemes kiépíteni, ahol nincs vezetékes áram, mert 30-50%-al drágább megoldás, mint a hálózaba visszatáplálló napelemes rendszer. Ennek fÅ‘ oka az akkumulátorok magas ára, a töltÅ‘elektronika, valamint hogy ezeknek az inverterét a lehetÅ‘ legnagyobb  fogyasztásra kell méretezni, amíg a hálózatra visszatápláló rendszerek esetében nincs ilyen méretezési, tervezési nehézség. Abban az esetben, ha egyenfeszültségű fogyasztókat használunk, például led-es világítás, riasztó rendszer, akkor inverterre nincs szükség, elég egy jobb töltésvezérlÅ‘ elektronika. Azonban ha hagyományos hálózatra csatlakoztatható fogyasztóink vannak, akkor 230V-os szinuszos váltakozó feszültséget kell előállítanunk, ami csak asszinkron inverter alkalmazásával lehetséges. Érdemes összehasonlítani a hálózatra visszatápláló napelemes rendszerek költségeit a szigetüzemi napelemes rendszerek többletköltségeivel, a leginkább költséghatékony döntés meghozatala érdekében. Családi házak esetén, ahol van  villamos hálózat a legjobb választás a hálózatra visszatápláló napelemes rendszer méretezése, a megfelelÅ‘ fogyasztáshoz.


Hogy épül fel egy szigetüzemű napelemes rendszer?

A méretezés, tervezés során főként a polikristályos napelem modult érdemes alkalmazni, mivel rendszerünknek egész évben a lehető legnagyobb teljesítményt kell leadnia felhős, esős, téli szórt fényben is, ez kimondottan nehéz tevezési feladatot jelent. A töltésvezérlő egységet körültekintően a nyitófeszültségek, munkaponti áramok rendszer feszültségek 12/24/48V figyelembevételével kell megválasztani, és megfelelően a napelem moduljainkhoz méretezni, az akkumulátorok kiválasztása és kapcsolása szintén egy fontos tervezési kritérium.


Melyek a gyakori hibák és tervezési nehézségek?

A szigetüzemű napelemes rendszerek tervezése, fogyasztókhoz történÅ‘ méretezése, induló áramok figyelembe vétele, körültekintÅ‘ műszaki szakértelmet igényel, egy jól működÅ‘ stabil rendszerhez. A legnehezebb feladat talán a napelemes rendszer méretezése egész éves működésre. Fontos odafigyelni a megfelelÅ‘ kapacitású akkumulátor csomag kiválasztására, a szigetüzemű napelemes rendszerünk méretezésének egy sarkallatos pontja a teljes akkumulátor kapacitás és a helyes töltőáram arányának megválasztása. Gyakori hibajelenség, például költözéskor, vagy mobil 2 évszakos szigetüzemű rendszerek téliesítésekor, a korábban jól megtervezett, megfelelÅ‘en méretezett jól működÅ‘ rendszer, a tavaszi beüzemelést követÅ‘en, nem úgy működik ahogy elÅ‘tte. Ez gyakori hibajelenség és általában a napelemek soros vagy párhuzamos kapcsolásának nem megfelelÅ‘ alkalmazása miatt történhet. A hibajelenség további  következménye  még a megfelelÅ‘en összekapcsolt napelemek, napelem mezÅ‘k, kapcsolása utánni nyitó feszültségek figyelmen kivűl hagyása is. Ebben az esetben borítékolható, az új töltésszabályzó beszerzése, mivel valószínűsíthetÅ‘en szakszerűtlen beüzemelés miatti  meghibásodás  történt, sajnos a garanciális javítás lehetÅ‘ségével ritkán lehet élni ilyen esetekben, ugyan is a bevizsgállás során töltésszabályzonk belsejében maradandó nyomok árulkodnak a szakszerűtlen telepítésre.    

Érdemes megemlíteni, hogy a piacon megtalálható napelemes cégek  többsége nem, vagy csak érintÅ‘legesen  foglalkozik ezzel a rendszer típussal, ez fÅ‘ként a bonyolult és néha tapasztalatokon alapuló számítások és a nem megfelelÅ‘  villamos műszaki tudás hiányának tudható be. Cégünk mérnöki hátterének, tervezÅ‘i tapasztalatának köszönhetÅ‘en készséggel áll ügyfelei rendelkezésére hétvégi házak, lakóautók, kisebb autonóm napelemes rendszerek teljes körű megvalósításában is.

Minden jog fentartva, beleértve az oldal anyagának bárminemű felhasználási jogát is!

Vissza az előző oldalra>>